Léčba chrápání a spánkové apnoe

Trpíte chrápáním, bolestmi hlavy, obezitou a mikrospánkem během dne? Probouzíte  se  s  pocitem  nedostatku  dechu  a  lapání  po  dechu? Máte neklidný  spánek Pak vykazujete příznaky a rizikové faktory spánkové APNOE. Jde o onemocnění patřící mezi poruchy spánku, které je charakterizováno chrápáním, poruchami dýchání a projevuje se zástavou dechu v průběhu spánku. Zástavy dechu bývají delší než 10 sekund s četností více než 5x za hodinu.

Rizikové faktory spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se vyskytuje častěji u mužů (20 % populace) než u žen (10 %) a mezi rizikové faktory spánkové apnoe patří obezita, kouření, zvýšená konzumace alkoholu a užívání tišících léků. 

Obezita je jedním z významných rizikových faktorů pro vznik obstrukčního syndromu spánkové apnoe, protože uložení tuku v oblasti zevní strany krku je pro rozvoj OSA nejdůležitější. Také  poloha  na  zádech  vede  k  OSA  gravitačními mechanismy  a  způsobuje  posun  jazyka  dozadu. Je  také  známo,  že  konzumace  alkoholu večer  před  spánkem  zvyšuje  četnost  a  délku  trvání  apnoí. Podobný efekt  mají  i  léky způsobující svalové uvolnění.

Během dne se postižení jedinci cítí unavení a mohou lehce usnout, čímž se jim nejen komplikuje život, ale přináší to také mikrospánek při řízení auta nebo obsluze strojů a tedy vážné riziko nehod nebo úrazu. Onemocnění spánkovou apnoe také zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

„Odhalit riziko včas je mnohem levnější než léčba stavů, které mohou z neléčených poruch spánků nastat," říká k tématu onemocnění spánkovou apnoe Martin Pavlík, ředitel svatoanenské fakultní nemocnice v Brně, která provozuje spánkové laboratoře a Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC). Tyto spánkové laboratoře byly zařazeny do Evropské databáze spánkové apnoe.

Jaké jsou možnosti léčby spánkové apnoe?

Za prevenci můžeme považovat odstranění nebo omezení rizikových faktorů:

  • jezte střídmě a zdravě
  • zbavte se obezity
  • vyvarujte se nadměrného pití alkoholu
  • buďte opatrní s léky na spaní
  • vyzkoušet můžete také spánkovou terapii

Přístroj na léčbu spánkové apnoe

Proti nezdravému chrápaní a apnoe můžeme použít například zdravotnický prostředek SLEEPCUBE, kterému se lidově říká maska proti chrápání.  Jak tato noční maska funguje? Pacient doma spí se speciální maskou napojenou na přetlakový přístroj. Pomocí tohoto přístroje je do obličejové masky vháněn vzduch pod tlakem. Přístroj sleduje hodnoty tlaku a dokáže zobrazit, jaký tlak je pro daného pacienta nejlepší, aby se poklesy hladiny kyslíku a zástavy dechu objevovaly co nejméně.

Kontaktní formulář
*
*
*

Položky označené * (hvězdičkou) jsou povinné.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.